Jak na tejpování kineziologickými páskami?

Kineziologické tejpy (neboli kinezio tejpy) jsou sportovní elastické pásky pomáhající odbourávat bolest ve svalech a
kloubech.
 Zlepšují funkci svalů, kloubů a šlach. Mají blahodárný vliv na hojení, které svou funkcí urychlují. Použitím kineziotejpů mimo jiné zlepšujeme tok krve a lymfatických tekutin, čímž snižujeme otoky a krevní výrony.

kinesiotejping"Tato metoda spočívá v lepení pružné bavlněné tejpovací pásky na problémovou partii. Tejpovací páska stimuluje kožní receptory azlepšuje proudění lymfy a krve danou oblastí. Tyto dva efekty snižují bolest a napomáhají rychlejšímu uzdravení. Páska stimuluje receptory tím, že je na kůži nalepena. Receptory se potom mozku neustále “připomínají“ a tělo se na danou partii více soustředí a rychleji ji hojí. Druhý princip závisí na způsobu, jakým se tejpovací páska aplikuje. Partii, na kterou tejpovací pásku lepíme, nejprve propneme a potom tejpovací pásku nalepíme bez napětí. Tejpovací pásku po nalepení zažehlíme, aby se aktivovalo termo-senzitivní lepidlo. Poté co léčenou partii navrátíme do klidové polohy, kůže přestane být napjatá a zkrátí se, tejpovací páska však svoji délku nezmění, protože jsme ji lepili bez napětí. Tento rozdíl v délce způsobí pro kinezio tejpování typické zvlnění. Toto zvlnění odtahuje pokožku od svalu a tím rozšiřuje intersticiální prostor mezi ním a kůží. To umožní lepší proudění lymfy a krve a tím se urychlí hojení."

  1. Pro první aplikaci tejpovací pásky je lepší navštívit odborníka, pokud i přesto, si chcete pásky aplikovat sami, měli byste dodržet několik pravidel.
  2. Kůže musí být odmaštěná (žádné krémy apod.) a suchá!
  3. Na obou koncích aplikované pásky je potřeba vytvořit tzv. kotvy, aby se páska pnutím neodlepovala. Tzn. na obou koncích je potřeba nechat 5 cm pásky bez napětí.
  4. Páska se musí po nalepení "zažehlit", čehož docílíme rychlým třením rukou, aby se páska zahřála a dokonale přilnula ke kůži.

Díky dodržení těchto pravidel, tejpovací páska vydrží na kůži i několik dní.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.